Rovnou na obsah Rovnou na menu

Výstavba terminálu začíná

Mnoho let Město Kunštát usiluje o zpřehlednění hromadné dopravy vybudováním centrálního terminálu. Ve spolupráci s ŘSD dojde v roce 2024 k rekonstrukci křižovatky pod kostelem a zbudování autobusového terminálu.

Vážení spoluobčané,

jak jste již byli částečně informováni čeká nás stavebně poměrně činné období. Po dlouhých letech čekání a příprav se nám konečně podařilo zajistit dostatek finanční prostředků a jsme připravení začít s výstavbou autobusového terminálu. S vlastním terminálem však souvisí mnoho dalších stavebních akcí.

První na řadě je přeložka výtlaku vodovodu na nám. Klementa Bochořáka, kterou plánujeme na měsíc duben. V tomto období dojde, bohužel, k odstranění dětského hřiště. Aktuálně máme vytipovány tři lokality, kam hřiště přemístíme. Dále v přípravném období dojde k přeložce NN v ul. Tenorova.

Od poloviny května je v plánu začít se samotnou výstavbou terminálu a rekonstrukcí prostranství kolem kostela. V rámci výstavby terminálu vznikne nová komunikace, chodníky, autobusový přístřešek, veřejné WC, nový plot, veřejné osvětlení  a dále bude zřízeno parkoviště. Kolem kostela Sv. Stanislava bude vybudována nová opěrná zeď. Zeď je navržena částečně jako odstupňovaná a bude sloužit i pro možnost posezení a zatraktivnění celé oblasti. A na závěr dojde i k revitalizaci zelených ploch včetně výsadby nových stromů a trvalkových záhonů. Výstavba terminálu je rozdělena do etap o celkové délce cca 6 měsíců.

Ke stavbě terminálu se ve druhé etapě připojí Ředitelství silnic a dálnic s akcí „I/19 Kunštát, křižovatka“. Jedná se o rekonstrukci stávající křižovatky silnic I/19 a III/3652, která je v současném stavu zcela nevyhovující a riziková z pohledu rozhledových úhlů a dávání přednosti v jízdě. Úprava křižovatky vyvolá nutnou rekonstrukci vozovek  a zajistí samotné připojení terminálu na silnici I/19. Bude zrušeno stávající veřejné osvětlení, elektrické vedení NN, vodovod, kanalizace a bude vybudováno nové. Dále proběhne výstavba nového chodníku pod kostelem, od náměstí ke škole  a úprava sjezdů od dotčených domů.

A aby toho nebylo málo, tak těsně před začátkem rekonstrukce křižovatky pod kostelem, jsme nuceni zrekonstruovat kanalizaci od nám. ČSČK přes nám. Krále Jiřího až po radnici. Bohužel kamerové zkoušky v daném úseku odhalily defekty a částečně zborcené potrubí.

Po dobu výstavby jednotlivých etap budou zajištěny provizorní pěší trasy. Provoz na silnici bude umožněn v jednom jízdním pruhu při řízeném provozu.

Výstavba terminálu a rekonstrukce křižovatky přinese zvýšení bezpečnosti silničního provozu přes náměstí, zajistí vyšší bezpečnost chodců a zpřehlední autobusovou dopravu. Celkové náklady přesáhnou 60 mil. Kč. Na investici se bude finančně podílet Evropský fond pro regionální rozvoj, Jihomoravský kraj, Ředitelství silnic a dálnic a město Kunštát.

Závěrem bych nám všem chtěl popřál pevné nervy a předem poděkovat za ohleduplnost, toleranci  a pokoru během realizace celé akce. Výsledek bude stát za to!

Vladimír Tenora, místostarosta města

Datum vložení: 7. 2. 2024 7:59
Datum poslední aktualizace: 7. 2. 2024 9:14
Autor: Ing. Aleš Havelka