Sociální práce s osobami s poruchou příjmu potravy

Co vlastně poruchy příjmu potravy jsou?
Poruchy příjmu potravy, mezi něž se nejčastěji řadí mentální anorexie, mentální bulimie a neméně známé záchvatovité/psychogenní přejídání, jsou jedním ze závažných psychiatrických onemocnění. Zahrnují změny v psychické i somatické oblasti. Poruchy příjmu potravy postihují zejména dívky či mladé ženy, ale v současnosti i chlapce v období dospívání. Jsou charakterizovány svým patologickým jídelním chováním a celkovým vnímáním vlastního těla a mnoha dalšími somatickými, sociálními a psychologickými následky. Příčinou těchto poruch může být genetický předpoklad, sociální, kulturní nebo psychologický faktor.

Jak poznám, že se může jednat o poruchu příjmu potravy?

Mentální anorexie – Sebetrýznivé odmítání jídla s cílem snížit váhu, jde o nejčastější poruchu příjmu potravy. Projevy: nespokojenost se svou váhou, odmítání jídla, nadměrné cvičení.Mentální bulimie – Záchvaty přejídání, po kterém následuje zvracení, které má zabránit nárůstu hmotnosti. Projevy: přehnaná kontrola tělesné hmotnosti doplněno obdobím hladovění a přehna-ného cvičení. Může se i nemusí vyskytovat závažnější úbytek tělesné hmotnostiZáchvatovité přejídání – Nadměrný příjem velkého množství jídla v krátkém čase, bez potřeby jídlo vyzvracet, často spojováno s obezitou. Projevy: jídlo způsobuje strach, úzkost, špatná nálada vyvolává přejídání, které způsobuje pocit viny

Co nemocnému brání, aby vyhledal pomoc?

Často je to strach z institucí, odborníků (syndrom bílého pláště). Někdy to chce dotyčný jen zvládnout sám. Dotyčnému může bránit ve vyhledání pomoci i špatná ekonomická situace.

Jak může rodina, kamarádi nebo zná-mí pomoci?

Nebát se říct dotyčnému, co cítím, že mám o něj strach, že jsem si všiml/a úbytku na váze a rád/abych mu pomohl/a. Nabídnout mu, že s ním zajdu za odborníkem. Dopředu si vyhledám kontakty na terapeuty, abych je mohl/a blízkému rovnou předat. Nabídnu mu doprovod do poradny Anabell a předám mu informace, jak to v poradně chodí a jaké služby tam klientům s poruchou příjmu potravy poskytují. Na dotyčného „netlačím“ a k léčbě jej nenutím.

Na koho se obrátit o pomoc?

Centrum Anabell pomáhá lidem s po-ruchami příjmu potravy a jejich blízkým. Zde se lidé dozvědí o možnos-tech léčby, získají především motivaci, která je nejdůležitější.Kvalifikovaní odborníci Centra Anabell nabízejí mnoho služeb. Svým klientům se věnují s respektem a nikoho ne-soudí. Každému se věnují individuálně, zachovávají mlčenlivost a důvěrnost. Centrum Anabell navíc své služby poskytuje bezplatně.Poradenství je hlavní službou Centra Anabell. Je určeno pro každého od dvanácti let. K dispozici jsou klientům sociální pracovník nebo psycholog. Do poradny klienti nemusejí přicházet sami. Doprovod klienta může být přítomen u celého sezení, nebo na něj může počkat v prostorách poradny. Klienti mohou v Kontaktních centrech Anabell (Praha, Brno, Ostrava) navštívit mimo odborné sociální poradenství tváří tvář i další služby, jako jsou například individuální psychoterapie, nutriční tera-pie, internetová poradna, skupinové programy následné péče, rodinná terapie, knihovna Anabell a peer konzultace.

Kontakt: Linka Anabell – 774 467 293

Centrum Anabell – Brno